musical-operett
Menü
 
Musical&Operett Talkshow
 
Külföldi produkciók
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Külföldi produkciók
Külföldi produkciók : Külföldi produkciók

Külföldi produkciók

Suda Balázs Róbert  2005.02.15. 13:13

Kedves Olvasóink! A következő számtól kezdve, az újság kibővül egy olyan rovattal, amely a nagyvilág — kiemelten a Broadway és a West End — színházainak tervezett és a közelmúltban bemutatott musicaleiről számol be.

 

Éppen ezért szeretnénk bevezetni egy-két olyan fogalmat, ami a magyar musical-közönség számára talán kevéssé ismert.

 

Ilyen például a „try-out.” Egy musical Amerikában nem kerül egyenesen a Broadway egyik színházába, hanem körútra indul az ország nagyvárosaiba, mely előadások alatt sokat változhat, sőt, rossz fogadtatás esetén a musical nem is jut el a Broadwayre. Angliában hasonló szerepe a „preview”-nak van, ami azonban az amerikai try-outtal ellentétben már a jövőbeni játszóhelyen történik. Igaz, a londoni bemutatók előtt is visznek darabokat Anglia más nagyvárosaiba és fesztiválokra, mielőtt megmérettetnének a West Enden. Mindkét ország esetében igaz, hogy ha eléri végső állomását a musical, úgy heti 7–8 alkalommal játsszák, folyamatosan. Sikeresnek az a show tekinthető, amelyik eléri a 1000–1200-as előadásszámot, vagy profitot termel.

 

Az általános londoni musical jegyár 20–50 angol font, míg a New York-i jegyárak 80–150 dollár között mozognak. Mivel azonban ezek a produkciók üzleti vállalkozások, amelyek számára minden eladott jegy számít, az előadás napján, sőt az előadás előtti percekben, akár negyed áron is kínálhatják a jegyeket, általában az erre szakosodott, ú.n. „last minute ticket office” jegyirodákban. Egy musical sikerét az eladott (de csak a teljes árú) jegyek száma alapján mérik Angliában. Amerikában a mérce az, hogy a musical mekkora bevételt hozott és így mennyi nyereséget termelt.

 

A Musical&Operett minden számban közöljük majd a külföldi top tízes musical-listákat.

 

Nyugaton egy produkció „feje,” eltérően a magyar gyakorlattól, nem a rendező, vagy a színházigazgató, hanem a producer. Ő irányítja a produkciós csoportot, ami többek között kibérli a színházat az előadás számára. A producer dönt arról is, hogy meddig éri meg színen tartani egy előadást, és hogy milyen művészeti és személyi változások legyenek egy darabban.

 

A két Actors Equity, az amerikai és a brit színészszakszervezet, igen erős védőbástyája tagjainak mindkét országban. Külön engedély szükséges például, hogy egy amerikai színész Angliában játszhasson — és fordítva.

 

A musicalek hangzóanyaga általában egy úgynevezett „highlighted,” rövidített formában jelenik meg először. Egyre gyakoribb, hogy énekes sztárokat kérnek föl, hogy egyéni stílusukban adják elő a dalokat. A hivatalos bemutató után adják ki az úgynevezett „cast recording album”-okat, amelyek már a teljes, eredeti színpadi zenei anyagot tartalmazzák, a színészek előadásában.

 

Ha egy musical „kifut” a Broadwayn, általában a világ más nagyvárosaiban folytatja sikertörténetét, vagy kevésbé fölkapott szereposztással turnézni indul. A West End-i sztár-musicalek pedig gyakran a Broadwayn menetelnek tovább.

 

Amerika legrangosabb színházi díja a TONYÓ díj. Ezt kapja a legjobb musical és prózai darab is, épp úgy mint a legjobb színészek, szerzők és rendezők. Ugyan ilyen rangos elismerés Angliában az OliverÓ díj.

Suda Balázs Róbert

 
Óra
 
Naptár
2022. December
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Látogatottság
Indulás: 2004-06-07
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU